Laboratoria Nanotechnologii i Struktur Półprzewodnikowych (LaNSP) są kompleksem pracowni umożliwiających otrzymywanie wysoce złożonych struktur półprzewodnikowych, niezwykle cennych z punktu widzenia zarówno nauki krajowej jak i międzynarodowej. Jest on zlokalizowany na jednym poziomie w Centrum Nowych Technologii (CeNT) Uniwersytetu Warszawskiego (UW) przy ulicy Banacha 2c w wysokiej jakości nowoczesnych pomieszczeniach, specjalnie zaprojektowanych pod kątem tych laboratoriów. Zajmują łącznie 736 m2, w tym ok. 100 m2 typu cleanroom.
Jak nas znaleźć?
Klasa czystości pomieszczeń zawiera się pomiędzy ISO 6 a ISO 8.
Specyfika stanowiska jako miejsca pracy badawczej determinuje zgromadzenie m.in. następujących funkcjonalności:
- Hodowli materiałów półprzewodnikowych: najnowocześniejsza aparatura służąca do wytwarzania struktur półprzewodnikowych z materiałów grup III-V i II-VI metodami MBE, MOVPE i ALD.
- Litografii umożliwiającej uzyskanie niemal dowolnych kształtów nano i mikrostruktur półprzewodnikowych, także przy użyciu metod skalowalnych, takich jak trawienie chemiczne oraz trawienie na sucho umożliwiające.
- Szerokiego zakresu pomiarów i charakteryzacji: placówka zapewnia standardowe i zaawansowane urządzenia metrologiczne i monitorujące, takie jak mikroskopy optyczne i elektronowy, profilometr mechaniczny, zaawansowane urządzenia do pomiarów optycznych i elektrycznych, które są niezbędnym uzupełnieniem kontroli procesu wzrostu.
LaNSP jest zatem stanowiskiem badawczym, w którym wykonywać można wszystkie etapy procesu technologicznego, począwszy od wytworzenia nanostruktur półprzewodnikowych poprzez ich mikro- i nano- strukturyzację aż do wytworzenia działającego urządzenia, przy możliwości zaawansowanej charakteryzacji na wszystkich etapach.
Pełna lista aparatury:
- Mikroskop elektronowy Dual Beam HELIOS NanoLab 600 firmy FEI
- zestaw do litografii elektronowej RAITH ELPHY Quantum 6MHz
- system EDX
- Laboratorium Litografii jest przeznaczone do wykonywania strukturyzacji przestrzennej na półprzewodnikowych strukturach cienkowarstwowych wytwarzanych w urządzeniach MBE i MOVPE wchodzących w skład LaNSP, oraz w innych zaprzyjaźnionych ośrodkach badawczych. Na wyposażeniu laboratorium litografii znajduje się wysokiej klasy sprzęt służący do wykonywania strukturyzacji:
- Spin-coatery i hot-plate służące do pokrywania podłoży półprzewodnikowych fotoczułymi rezystami,
- Trzy dygestoria, sprzęt szklany i odczynniki chemiczne potrzebne mokrego trawienia póprzewodników.
- Demineralizator HLP 5 do wytwarzania wody demineralizowanej.
- Półautomatyczny Mask-Aligner MJB 3. Jest to zasadniczy element tego laboratorium, służy do precyzyjnego pozycjonowania masek litograficznych oraz naświetlania rezystów fotoczułych promieniowaniem ultrafioletowym. Urządzenie to pozwala osiągać rozdzielczość litograficzną na poziomie 1 mikrometra. Jest ono doskonałym narzędziem na potrzeby badań jak również do wytwarzania małych pilotażowych serii urządzeń półprzewodnikowych.
- System do bezmaskowej fotolitografii POLOS uPrinter
- Trawienie jonowe (ICP) Oxford Plasmalabs 100
- Rapid thermal annealing SSI SOLARIS
- Profilometr Veeco Dektak
- Dwa mikroskopy optyczne, służące do wizualnej oceny
- Stacja do rysowania próbek
- Naparowywarka, do naparowywania termicznego wszystkich metali, napylania za pomocą magnetronu tlenków i azotków, z działem jonowym do czyszczenia powierzchni oraz wagą kwarcową do pomiaru grubości napylanych warstw
- Suszarka w punkcie krytycznym
- Stacja do przenoszenia ultracienkich kryształów dwuwymiarowych
- Aparat rentgenowski PANalytical X’Pert PRO : Dyfraktometr rentgenowski X’Pert jest wyposażony w dwa niezależne stanowiska pomiarowe (unikalna konstrukcja) umożliwiające jednoczesny pomiar próbek w dwóch różnych trybach pomiarowych. Pierwszy kanał pomiarowy umożliwia prowadzenie badań techniką wysokorozdzielczej dyfraktometrii rentgenowskiej przeznaczonej dla wielowarstw krystalicznych (np. typu studnie kwantowe lub supersieci) otrzymywanych w technice MBE lub MOVPE. W drugim kanale pomiarowym wyposażonym w zwierciadło Braggowskie i dyfraktometr typu Bragg-Brentano możliwe są pomiary w trybie Reflektometrii Rentgenowskiej warstw ultracienkich (np. warstw BN, NiTe2 na różnych podłożach uzyskanych w technologii MOVPE lub MBE) a także standardowe pomiary dla próbek wielofazowych (np. ogniwa perowskitowe).
- Stanowisko do testowania wytworzonych struktur za pomocą pomiarów efektu Halla (określenie koncentracji nośników i ich ruchliwości) w zależności od temperatury od 12 K do 300 K,.
- Mikroskopy AFM, STM – w szczególności mikroskop VT AFM/STM UHV umożliwiający pomiary techniką mikroskopii sił atomowych (AFM), skaningowej mikroskopii tunelowej (STM) oraz technikami pokrewnymi: mikroskopia sił magnetycznych (MFM), mikroskopia sił z sondą Kelvina (KPFM), mikroskopii sił elektrycznych (EFM) oraz mapowanie przewodnictwa elektrycznego (Conductive AFM). Pomiary mogą być wykonywane w wysokiej próżni oraz w szerokim zakresie temperatur (40 – 750K).
- Spektrofotometr CARY 5000 to specjalistyczne urządzenie do charakteryzacji spektroskopowej w zakresie 175- 3300 nm. Umożliwia badanie transmisji światła, a dzięki zakupionym przystawkom także widma odbicia, widma światła rozproszonego itp. Urządzenie to służy do wstępnej charakteryzacji optycznej próbek wyhodowanych metodą MBE i MOVPE oraz struktur fotoligraficznych (np. układów periodycznych).
- Układ charakteryzacji transportowej: Układ zbudowany na bazie urządzenia Agilent Keysight B1500A umożliwiający pomiary: I(V), C(V), 4K-650K, I > 10-13 A, f < 5MHz wraz ze stacją pomiarową (probe station) Cascade Microtech EPS150TRIAX
- Osadzania: osadzanie przez odparowanie lub plazmę umożliwia osadzanie cienkiej warstwy (w zakresie od nanometrów do mikrometrów) metali, a wkrótce także naparowanie wspomagane plazmą. Alternatywnie materiały można osadzać z rozdzielczością nm z osadzaniem wspomaganym wiązką w systemie podwójnej wiązki FIB-SEM.
- Preparatyka do SEM: układ do precyzyjnego trawienia i naparowywania metali PECS GATAN model 682 (Precision Etching Coating System)
- Preparatyka do TEM: system precyzyjnego trawienia jonowego PIPS GATAN model 691 (Precision Ion Polishing System).